Tamir Akademi
0 212 951 00 15

Cep Telefonu ve Notebook Tamir Aletleri

Cep telefonu kullanmak; ekran çatlaması, kulaklığın bozulması ve telefona su kaçması gibi bir çok sorunu beraberinde getiriyor. Ortalama 18 ayda bir telefonumuzu değiştiririz. Bu da elektronik atıkların çevreyi kirletmesine neden oluyor. Bunun yanında yeni bir telefon almak günümüzde hâlâ oldukça masraflı. Kendi cep telefonunuzu tamir ederek bu masraftan kurtulabilirsiniz.

Cep Telefonu Tamir Aletleri

Cep Telefonu Tamir Seti: Bütçenizi rahatlatmak ve paranızı boşa harcamamak adına, cep telefonunuzu kendiniz tamir etmeniz daha uygundur. Dürüst olmak gerekirse telefonlarınızı özel bir tamir şirketinde yapmanız size pahalıya mâl olabilir. Kendi telefonunuzu nasıl tamir edebileceğinizi öğrenmeniz, her şekilde faydanıza olacaktır.

Tamir Akademi ile cep telefonunuzu kendiniz tamir edebilir; bu işten kendinize zaman ve maddi kazanç sağlayabilirsiniz.

Telefonumu en basit yoldan nasıl tamir edebilirim?

Öncelikle, doğru tamir aletlerini bulmanız gerekecektir. Günümüzde piyasada birçok telefon tamir aleti bulunmaktadır. Bu alet ve ekipmanların arasından doğru seçimi yapabilmemiz için öncelikle telefon tamirinde kullanılan başlıca araç-gereçleri tanıyalım.

Bir cep telefonu tamircisinde bulunması gereken, başlıca cep telefonu tamir malzemeleri ve gereklilikler şunlardır:

1. Temiz bir Ortam

Cep Telefonu Tamir Aleti Temiz Bir Ortam

Cep telefonu tamirinde temizlik olmazsa olmazlardandır. Tamiri yapacağınız ortamın temiz olması, tamiri başarıyla tamamlayabilmeniz açısından çok önemlidir.

2. Açma Plastiği

Cep Telefonu Tamir Aleti Açma Plastiği

Cep telefonlarının kasa ve kapaklarını cımbız vb. metal malzeme ile açmaya çalıştığınızda, geri döndürülemez ve görünümü çok çirkinleştirecek bozulmalara neden olabilirsiniz. Bunun önüne geçmek için açma plastiği kullanılması gerekmektedir.

3. Bord Tutucu

Cep Telefonu Tamir Aleti Bord Tutucu

Mıknatıslı, yaylı ve matkap mengenesi olmak üzere üç çeşidi vardır. Hangi tür bord tutucu kullanılacağınız sizin tercihinize kalmıştır. Telefon bordlarını sabitlemek için kullanırsınız. Tutma kısımları değişici özelliğe sahip olduğu için her türlü borda uyum sağlatarak kullanabilirsiniz.

4. Cımbız

Cep Telefonu Tamir Aleti Cımbız

Cep telefonu tamirinde en önemli aletlerden birisidir. Küçük chiplerin sökülmesinde, entegre sallanmasında, sökülmesinde ve mekanik işlemlerde kullanılır.

5. Ekran Koruma Bandı

Cep Telefonu Tamir Aleti Ekran Koruma Bandı

Sökülmüş cep telefonlarının, ekran, kapak ve dış malzemelerinin tozdan ve pislikten korunması amacıyla kullanılır.

6. Fırça

Cep Telefonu Tamir Aleti Fırça

Telefon içindeki pasta-lehim artıklarını ve tamirden doğan kirlilikleri temizlemek için kullanılır.

7. Havya

Cep Telefonu Tamir Aleti Havya

Telefonun devrelerini birbirine lehimlemek için kullanılır. Çabuk ısınması, ısısını koruması ve kaybını önlemesi gibi faydalarından ötürü önemlidir.

8. Lehim Teli

Cep Telefonu Tamir Aleti Lehim Teli

Cep telefonu tamirinde 0.50mm veya 0.35mm kalınlıklarında ince lehim kullanılmalıdır.0.35mm lehim tercih sebebidir. Bileşenlerin soğuk lehimlenmesinde, ekran ve şarj soketlerinin lehimlenmesinde sık kullandığımız bir malzemedir.

9. Lehim Pastası

Cep Telefonu Tamir Aleti Lehim Pastası

Lehime kıvam ve akıcılık kazandırır. Lehim pastası olmadan lehimleme işlemi düşünülemez. Kaliteli lehim pastası lehimleme işleminin düzgünlüğü açısından önemlidir.

10. Mass Teli

Cep Telefonu Tamir Aleti Mass Teli

Anakart üzerindeki lehim parçalarını temizlemek için kullanılır. Mess kalitesinin kullanılması mecburidir; çünkü BGA entegre ayaklarının birinin bile kopması telefonu açmaz hale getirir veya şebeke problemleri baş gösterir.

11. Neşter Sapı

Cep Telefonu Tamir Aleti Neşter Sapı

Telefonun parçalarının küçük olması, bazı kesimlerde neşterin kullanılmasını gerektirir.

12. Tornavida Takımı

Cep Telefonu Tamir Aleti Tornavida Takımı

Cep telefonları için genellikle kullanılanı T5-T6 uçlu olanlardır. Cep telefonu sökülüp takılırken mutlaka bu uçlarla işlem yapılmalıdır. Aksi takdirde ortaya çıkan yeni sorunlar, zaman ve güç kaybı gibi problemlere yol açabilir.

13. Teknik Malzemeler

Cep Telefonu Tamir Aleti Teknik Malzemeler

Tamir yaparken size yardımı dokunabilecek olan ekran, tuş soketi ve hibrit gibi ara-gereçler.

14. Mercek

Cep Telefonu Tamir Aleti Mercek

Küçük paraçaları daha iyi görebilmek adına size faydası dokunacaktır.

15. Sıcak Hava Tabancası

Cep Telefonu Tamir Aleti Sıcak Hava Tabancası

16. Reçine veya Flux

Cep Telefonu Tamir Aleti Reçine Flux

17. Tiner

Cep Telefonu Tamir Aleti Tiner

18. Vernikli Tel

Cep Telefonu Tamiri Malzemeleri Pahalı mıdır?

Gerçeği söylemek gerekirse bazı araçlar pahalı olabilir; fakat Kore, Tayvan, Japon, Hint ve Çin mallarını kullanarak bunları ucuza mâl edebilirsiniz. Bu ürünler genellilkle hem daha ucuz, hem de kaliteli ürünlerdir.

Bu ürünlerin en pahalılarını edinmek bir zorunluluk değildir. Bilinçli bir tüketici olarak daha ucuza aynı verimi alabilirsiniz.

Cep telefonları hassas elektronik aletleridir. Yeterli dikkati vermediğimiz takdirde çok çabuk bozulabilirler. Yeni telefon almak bize pahalıya mâl olabilir. Kendi telefonumuzu kendimiz tamir edebilirsek büyük kazanç sağlayabiliriz. Telefonumuzu daha uzun süre kullanabiliriz.

Sizce de bu müthiş bir seçenek değil mi?

Cep telefonu tamiri hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak istiyorsanız Cep Telefonu Tamir Kursu sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Yardımcı Olalım